مدارک حرفه ای حسابداری قابل اخذ در ایران

cer

مدارک حرفه ای حسابداری قابل اخذ در ایران

 

به طور کلی مدارک حرفه‌ای متعددی در رشته حسابداری در اقصی نقاط جهان وجود دارد که توسط انجمن‌های حسابداری و سایر جوامع حرفه ای پس طی دوران آموزشی و کسب تجربیات حرفه ای خاص به افراد حائز شرایط اعطا می‌شوند. از جمله این مدارک می‌توان به مدرک ACCA، SIMA و سایر مدارک مرتبط که تعدادشان کم نیست اشاره کرد. نکته شایان توجه در خصوص این‌گونه مدارک ان است که برخی از آن‌ها بومی هستند و دامنه اعتبارشان تا حد زیادی محدود به کشور صادر کننده این مدرک است (نظیر مدرک عضویت در جامعه حسابداران رسمی ایران) و برخی حالت بین‌المللی دارند. در ایران، مرکز آموزش حسابداران خبره، نمایندگی برگزاری آزمون‌ها و نیز دوره های برخی از این مدارک حرفه ای را کسب نموده است. بدین ترتیب، بدون خروج از کشور می‌توان این مدارک را تحصیل نمود. اخذ این مدارک برای آن دسته از حسابدارانی که خواهان کار در خارج از کشور و یا در شرکت‌های خارجی فعال در داخل کشور هستند می‌تواند سودمند باشد. در اینجا ما به توضیح درباره دو مدرک SIMA و ACCA بسنده کرده‌ایم.

 

دوره های CIMA به زبان انگلیسی
بزرگ‌ترین مرکز آموزش و تربیت حسابداران مدیریت است که در شرکت‌های صنعتی و بازرگانی خصوصی یا سازمان‌های دولتی و غیر انتفاعی فعالیت می‌کند. این انجمن در سال ۱۹۱۹ تأسیس گشته و در حال حاضر در ۱۵۶ کشور جهان دارای ۸۵۰۰۰ دانشجو و ۶۵۰۰۰ عضو می‌باشد . انجمن حسابداران خبره مدیریت انگلستان ( CIMA ) در لندن می‌باشد .
CIMA در زمینه آموزش و تربیت مدیران مالی کلاس جهانی ، با کارفرمایان و مراکز آموزشی متعددی همکاری دارد. سیلابس دوره های CIMA به طور مستمر مورد بررسی قرار گرفته و بر اساس آخرین تغییر و تحولات بازار کسب و کار و نیاز کارفرمایان به روز می‌گردد . به همین دلیل است که فارغ‌التحصیلان دوره CIMA همیشه مورد توجه صنایع، سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و پیشرو می‌باشند . اعضای CIMA از حمایت ، راهنمایی و آموزش مستمر CIMA در مراحل مختلف شغلیشان برخوردار می‌شوند و این امر آنان را در اداره امور مالی هر سازمانی توانا می‌سازد .

قابلیت انعطاف CIMA
CIMA دوره ای بسیار منعطف است که برای هر فرد در هر نقطه از جهان قابل دسترس می‌باشد. شما می‌توانید با توجه به مقتضیات زمانی خود سرعت شرکت در امتحانات خود را تنظیم کنید تا دوره را به پایان برسانید و برای گذراندن دوره هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد . معمولاً این دوره بین ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد .

تمامی امتحانات CIMA بر اساس استانداردهای بین‌المللی حسابداری و مدیریت طراحی می‌شوند . به علاوه ، CIMA خدمات خود را با استفاده از جدیدترین فن آوری ارائه می‌نماید . سرویس Online ، اطلاعات لازم از مرحله ثبت نام تا کسب مدرک و نهایتاً حمایت شغلی آتی را در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد .

علاقمندان می‌توانند از خدمات مراکز آموزشی مورد تأیید CIMA در سراسر دنیا استفاده نمایند .

سیلابس دوره :
برای دریافت عنوان حسابدار خبره انگلستان یا Chartered Accountant ، باید ۱۵ امتحان را با موفقیت پشت سر گذاشت .
این ۱۵ درس در ۳ سطح ارائه می‌گردند .

سطح اول یا Business Level :
تعداد امتحانات این سطح که تحت عنوان Certificate Level شناخته شده می‌شوند ۵ می‌باشد که از C1 تا C5 نام‌گذاری شده‌اند. در این سطح اصول کلی حسابداری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد . امتحانات این سطح به صورت کامپیوتری یا CBA (Computer Based Assessment برگزار می‌شوند . امتحانات این سطح عبارتند از :

C1: Management Accounting Fundamentals
C2: Financial Accounting Fundamentals
C3: Business Mathematics
C4: Economics for Business
C5: Business Law

سطح دوم یا Managerial Level :
در این سطح ۶ امتحان برگزار می‌شود . از این سطح به بعد امتحانات در سه گروه اصلی مالی (Finance ) ، حسابداری (Accounting ) و مدیریت (Management ) برگزار می‌گردند که به عنوان Pillar یا ستون آموزشی نام‌گذاری شده‌اند .
در ستون حسابداری دو درس P1 و P2 قرار دارند .

P1: Management Accounting- Performance Evaluation
P2: Management Accounting- Decision Management

ستون مدیریت شامل دروس P4 و P5 تحت عناوین زیر می‌باشد :

P4: Organisational Management & Information Systems

P5: Integrated Management

دو درس P7 و P8 مربوط به گروه مالی می‌باشد که عبارتند از :

P7: Financial Accounting & Tax Principles
P8: Financial Analysis

 

سطح سوم یا Strategic Level :
این سطح شامل ۳ درس می‌باشد:

 

حسابداری P3: Management Accounting – Risk & Control Strategy
مدیریت P6: Management Accounting – Business Strategy
مالی P9: Management Accounting – Financial Strategy

سطح نهایی TOP CIMA :
این سطح تنها شامل یک امتحان (P10 ) می‌باشد.

P10:TOP CIMA
The Test of Professional Competence in Management Accounting

کسانی که با موفقیت ۱۵ درس CIMA را می‌گذرانند به عنوان CHARTERED ACCOUNTANT دست می‌یابند .

معافیت (Exemption):
کسانی که مدارک حرفه ای یا دانشگاهی مرتبط با حسابداری یا مدیریت دارند می‌توانند از معافیت در دروس پس از ارزیابی CIMA لندن برخوردار شوند .
نحوه ارزیابی : امتحانات سطح اول به صورت چند گزینه ای و کامپیوتری (Computer-based) برگزار می‌گردند .
امتحانات سطح دوم و سوم به صورت کتبی و دو بار در سال (می و نوامبر) برگزار می‌گردند

هدف دوره
-هدف این دوره، پرورش و تربیت حسابداران خبره مدیریت مطابق با معیارهای جهانی و تربیت مدیران توانمند مطابق با بالاترین استانداردهای شغلی و حرفه ای است.

شرایط شرکت در این دوره
شرایط شرکت کنندگان دارا بودن حداقل مدرک کارشناسی( ترجیحاً حسابداری مدیریت اقتصاد) و داشتن زبان انگلیسی. در ضمن، در صورت مرتبط بودن مدرک کارشناسی با تصویب cima از گذراندن امتحان چند درس معاف خواهند بود
دوره های CIMA به زبان فارسی

مقدمه و هدف از برگزاری دوره
با توجه به تجارب کسب شده در ارائه دوره و با توجه به اهمیت فراوان این دوره ، و از آنجائیکه بسیاری از مدیران و کارشناسان شرکت‌های ایرانی از نظر مهارت‌های زبان انگلیسی در سطح لازم برای شرکت در دوره های قرار ندارند، و به علت مشغله فراوان فرصت آموزش این زبان را در سطح مورد لزوم ندارند، مرکز آموزش حسابداران خبره ، دوره را به زبان فارسی برگزار می‌نماید . این دوره ، دوره حسابداری خبره مدیریت یا فارسی نامیده می‌شود مطالب و سرفصل‌های آموزشی این دوره مطابق با دروس است.شرکت کنندگان در این دوره در صورت افزایش مهارت‌های انگلیسی می‌توانند در امتحانات انگلیسی شرکت نمایند .

تعداد دروس دوره:
۱۰ درس این دوره ، در ۲ سطح میانی و پیشرفته ارائه می‌شوند. دانش پذیران پس از گذراندن هر یک از سطوح در امتحان جامع آ ن سطح شرکت می‌کنند و پس از موفقیت گواهینامه مربوط به آن سطح را دریافت خواهند کرد.

محتوای دوره:

– سطح میانی

• حسابداری مدیریت – ارزیابی عملکرد
• حسابداری مدیریت – مدیریت تصمیم گیری
• مدیریت سازمانی و سیستم‌های اطلاعاتی
• مدیریت یکپارچه
• حسابداری مالی و مالیات
• تحلیل مالی
• زبان گزارشگری تجاری و توسعه پذیر

– سطح پیشرفته

• مدیریت حسابداری – استراتژی ریسک و کنترل
• مدیریت حسابداری – استراتژی کسب و کار
• مدیریت حسابداری- استراتژی مالی

زمان دوره:

این دوره به صورت یک روز در آخر هفته در ۳۶۰ ساعت در مرکز آموزش حسابداران خبره یا محل شرکت برگزار می‌شود.

شرایط شرکت کنندگان:

مدیران مالی، روسای حسابداری، کارشناسان حسابداری و حسابرسی با دارا بودن حداقل لیسانس در یکی از رشته‌های حسابداری و یا رشته‌های مرتبط و۳ سال سابقه کار در سطوح مدیریت و سرپرستی امور مالی و حسابداری
هزینه دوره:

در حال حاضر هزینه کل دوره ۲۲٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال می‌باشد که در دو قسط دریافت می‌شود در پایان به شرکت کنندگان گواهینامه پایان دوره اهدا می‌شود.
دوره های ACCA به زبان انگلیسی

ACCA بزرگ‌ترین انجمن بین‌المللی حسابداری است که با حدود ۲۶۰۰۰۰ دانشجو و ۱۱۰۰۰۰ عضو در ۱۷۰ کشور جهان مشغول فعالیت می‌باشد . در ۱۰۰ سال فعالیتش ، این انجمن اعتبار قابل توجهی نزد کارفرمایان ، دولت‌ها و سازمان‌های معتبر کسب کرده است . با ACCA شما می‌توانید به موارد زیر دست یابید :

مدرکی که مرتبط با حسابداری و امور مالی هستند

موقعیت و شانس دستیابی به اهداف شغلی بدون توجه به پیشینه کاری

روشی منعطف برای مطالعه و آموزش که شما را قادر می‌سازد به مدارک مورد نظرتان در محدوده زمانی دلخواه برسید
مدارک حسابداری بین‌المللی مرتبط نیازهای ملی و بین‌المللی
مدارکی که اعتبار و اهمیت ویژه ای نزد سازمان‌های معتبر دارند
روشی جدید در آموزش و ارزیابی حسابداری که توسط جدیدترین تکنولوژی حمایت می‌شود

قابلیت انعطاف ACCA

ACCA دوره ای بسیار منعطف است که برای هر فرد در هر نقطه از جهان قابل دسترس می‌باشد . شما می‌توانید با توجه به مقتضیات زمانی خود سرعت شرکت در امتحانات خود را تنظیم کنید و ۱۰ سال فرصت خواهید داشت تا دوره را به پایان برسانید . معمولاً این دوره بین ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد .
تمامی امتحانات ACCA بر اساس استانداردهای بین‌المللی حسابداری و حسابرسی طراحی می‌شوند . در برخی کشورها ( انگلستان ، هنگ‌کنگ ، مالزی و سنگاپور )‌ امتحانات بر اساس قوانین حقوقی و مالیاتی آن کشورها تدوین گشته‌اند که شرکت کنندگان قادر به انتخاب امتحان مورد نظر بر اساس استاندارد مورد نظر خود خواهند بود .
به علاوه ، ACCA خدمات خود را با استفاده از جدیدترین فن آوری ارائه می‌نماید . سرویس Online ، اطلاعات لازم از مرحله ثبت نام تا کسب مدرک و نهایتاً حمایت شغلی آتی را در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد .
علاقمندان می‌توانند از خدمات آموزشی ۴۰۰ مرکز آموزشی مورد تأیید ACCA در سراسر دنیا استفاده نمایند . طرح ثبت نام دانشگاهی یا UCRS ( University and College Registration Scheme ) آموزشی با کیفیت را به شما معرفی می‌نماید . مراکز مورد تأیید ACCA بالاترین استاندارد آموزشی را در سطح بین‌المللی رعایت می‌نمایند .

سیلابس دروس

۱۴ درس ACCA در ۳ سطح ارائه می‌شوند .
سطح اول: اصول حسابداری را معرفی نموده و نقش اطلاعات مالی در مسائل اساسی مدیریت را مشخص می‌نماید .
سطح دوم: مهارت‌های فنی و اصلی حسابداری لازم برای کسانی که در زمینه مالی فعالیت می کنند را پوشش می دهد . بعلاوه در این سطح با چهار چوب قانونی حاکم بر تجارت آشنا خواهید شد .
سطح سوم : نقش حسابدار در مدیریت استراتژیک یک سازمان را مشخص می نماید . در این سطح ، توانائی مدیر مالی در ارزیابی اطلاعات و ارائه پیشنهاد در یک چهار چوب حرفه ای و اخلاقی تقویت می شود . حق انتخابی که دانشجویان در این سطح دارند ، آنها را قادر می سازد تا بر حیطه فنی مورد نظر خود تمرکز بیشتری داشته باشند

نحوه ارزیابی

سطح اول: سطح اول که دارای ۳ امتحان می باشد برای ارزیابی اصول اولیه حسابداری ، نقش اطلاعات مالی و درک امور کلیدی مدیریت طراحی گشته است .
ارزیابی:در امتحانات سطح اول ، از روش ارزیابی عینی ( Objective ) استفاده می شود . دروس شماره f1 و f2 به شکل کامپیوتری ( CBE ) نیز قابل اجرا هستند .

سطح دوم:سطح دوم که از ۶ امتحان تشکیل شده است تمام مهارتهای حرفه ای که برای مدیران مالی الزامی می باشد را در بر می گیرد.
ارزیابی:امتحانات سطح دوم ترکیبی از سوالات محاسبه ای ، موضوعی ( سناریو ) و توصیفی ( essay ) می باشد . سطح علمی و استاندارد سطح ۲ برابر با سال پایانی دوره های دانشگاهی در انگلستان می باشد . دانشجویانی که با موفقیت سطح ۱و۲ را به پایان برسانند از طرف دانشگاه Oxford Brookes مدرک کارشناسی حسابداری کاربردی ( AccountingApplied ) را دریافت می نمایند .

سطح سوم:در سطح سوم ۷ امتحان وجود دارد که دانشجویان باید ۵ امتحان آن را بگذرانند . این امتحانات شامل ۳ امتحان اجباری و ۲ امتحان اختیاری است که از بین ۴ امتحان انتخاب می شوند .

امتحانات اجباری بر روی نقش اصلی حسابدار در تصمیمات استراتژیک یک سازمان تمرکز دارند . برنامه ریزی بازرگانی ، گزارش نویسی سازمانی ومدیریت مالی بخشهائی هستند که در این سطح مورد بررسی قرار می گیرند . این امتحانات به منظور ارزیابی توانائی دانشجویان در تحلیل و بررسی اطلاعات و ارائه پیشنهادات قابل قبول بازرگانی در چهار چوبی اخلاقی و حرفه ای طراحی شده اند . حق انتخابی که دانشجویان در این سطح دارند به آنان این اجازه را می دهد تا بر روی حوزه های فنی مرتبط با زمینه شغلی شان تمرکز بیشتری داشته باشند .

چهار امتحان انتخابی شامل حسابرسی و خدمات بیمه Audit and Assurance Services )) ، مالیات پیشرفته ( Advanced Taxation )، مدیریت عملکرد ( Performance Management ) و مدیریت اطلاعات مدیریت ( Business Information Management ) می باشند . اگر دانشجویی موفق به گذراندن یک یا چند امتحان اختیاری نگردد ، یا اگر وضعیت شغلی متفاوتی پیداکند ، می تواند در انتخاب خود تجدید نظر کرده و یا دروس دیگری انتخاب کند .
ارزیابی:در سطح ۳ ، سوالات به شکل Case Study می باشند تا مهارتهای تحلیل و ارزیابی لازم برای یک حسابدار حرفه ای قابل بررسی باشند . امتحانات این سطح از نظر استاندارد برابر با امتحانات مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان می باشد .
امتحانات در بیش از ۳۰۰ مرکز آزمون در سراسر جهان دوبار در سال برگزار می شوند ( ژوئن و دسامبر ) . شما می توانید حداکثر در ۴ امتحان در یک نوبت شرکت نمائید .

تجربه عملی:

یکی از ارکان اصلی ACCA تجربه عملی می باشد . برای هر یک از اعضای ACCA ، به کار گیری دانش نظری در محل کار تحولی در توسعه مدیریت ، مهارتهای شخصی و نظری ایجاد می نماید که اهمیت ویژه ای در زندگی شغلی هر فرد دارند . به پایان رساندن آموزش عملی نیز مانند سایر بخشها بسیار منعطف می باشد و می تواند قبل ، در حین یا بعد از امتحانات ACCA در هر بخش اعم از خصوصی یا دولتی صورت گیرد .
تجربه عملی به همراه نتایج آزمونهای ACCA نشانگر توانائی شما می باشد . کارفرمای شما متقاعد خواهد شد که شما عضوی از یک انجمن حرفه ای هستید که بر اساس بالاترین استاندارد فعالیت می کند .
ACCA تلاش می کند تا رابطه کاری ویژه ای با کارفرمایان برقرار سازد تا اعضاء خود را با حمایت و آموزش لازم حمایت نماید.

مدرک مورد نباز برای شرکت در دوره های ACCA

چگونه به AccA بپیوندیم؟ تمام کسانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم متوسطه به بالا هستند می توانند در دوره های AccA ثبت نام نمایند. و داوطلبین با مدرک کارشناسی حسابداری ( و رشته های مرتبط) به بالا با تصویب AccA از گذراندن تعدادی از امتحانات معاف خواهند شد ( در سطح ۳ هیچ معافیتی ارائه نخواهد شد)

مزایای کسب عضویت AccA

۱.در ایران دارندگان مدرک AccA ، از امتحان دروس حسابداری و حسابرسی درآزمون جامعه حسابداران رسمی معاف می شوند.
۲٫ AccA همواره در جهت استخدام اعضاء خود با عنوان بالاترین مقام مدیریت مالی در تمام کشور های جهان فعالیت می کند ( حمایت شغلی)
۳٫دریافت مدارک معتبرکارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته حسابداری کاربردی از دانشگاه Oxford Brookes
۴.ادامه تحصیل از طریق Realise AccA و طرح توسعه حرفه ای پیوسته ( CPD )
۵.اعضاء AccA به عنوان حسابدار رسمی بین المللی می توانند مؤسسات خدمات مالی (حسابداری و حسابرسی ) با حق امضاء رسمی و اقامت دائم در هر کشوری را داشته باشند.
۶٫ارتقاء شغلی
۷٫دسترسی به شبکه AccA و اطلاع از سمینارها و کنفرانس های مرتبط
۸٫دریافت مجله ماهانه اعضاء تحت عنوان Accounting and Business و جزوات و اطلاعات رایگان
۹٫استفاده از خدمات مرتبط با حرفه و اوقات فراغت
مدارک مورد نیاز:
۱٫تکمیل فرم ثبت نام AccA ( توسط PIAA انجام می شود)
۲٫ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
۳٫یک قطعه عکس پاسپورتی

مدرک عضویت در جامعه حسابداران رسمی ایران

جامعه حسابداران رسمی ایران به منظور اعمال نظارت مالی بر واحدهای تولیدی ، بازرگانی و خدماتی ، همچنین حصول اطمینان از قابل اعتماد بودن صورتهای مالی واحدهای مزبور در جهت حفظ منافع عمومی ، صاحبان سرمایه و دیگر اشخاص ذیحق و ذینفع بر اساس لایحه مصوب ۱۳۷۲/۱۰/۲۱ و اصلاحیه مورخ ۱۷/۱۱/۱۳۷۲ مجلس شورای اسلامی ( قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه ای حسابدارن ذیصلاح به عنوان حسابدار رسمی) رسمیت یافته و از نیمه دوم سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را آغاز کرده است. طبق ماده ۲ اساسنامه هدف از تشکیل جامعه عبارتست از تنظیم امور و اعتلای حرفه حسابداری و حسابرسی در کشور و نظارت حرفه ای بر کار حسابداران رسمی از طریق:
الف ـ تشکل حسابداران رسمی
ب ـ بهبود و گسترش خدمات حرقه ای از طریق کمک در تهیه، تدوین، اشاعه و ارتقای اصول و استانداردهای حسابداری، حسابرسی، خدمات مالی و آیین نامه رفتار حرفه ای
پ ـ بالابردن دانش تخصصی حسابداران رسمی از طریق گسترش و بهبود آموزش ، انجام تحقیقات و انتشار نشریات تخصصی و حرفه ای
ت ـ حمایت از حقوق حرفه ای اعضا
ث ـ برقراری ارتباط مستمر فنی و حرفه ای بین اعضا
ج ـ ارتباط با موسسات و تشکلهای حرفه ای منطقه ای و بین المللی و درصورت نیازعضویت در آنها

بر این اساس جامعه حسابداران رسمی ایران اقدام به پذیرش عضو از بین حسابرسان دارای شرایط می نماید. شرایط عضویت در جامعه حسابداران رسمی ایران به شرح زیر است:
شرایط عضویت عادی
تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران .
نداشتن سابقه محکومیت موثرکیفری .
حسن شهرت به رعایت موازین شرعی و اجتماعی و عدم اعتیاد به مواد مخدر .
نداشتن سوابق سوء حرفه ای ، مالی و اداری .
داشتن مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی ( لیسانس ) از دانشگاههای مورد تائید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در رشته حسابداری یا رشته های مشابه یا مـدارک حرفه ای شناخته شده بین المللی .
تبصره ۱ : منظور از رشته های مشابه رشته هایی هستند که حداقل ۱۸ واحد از دروس آنها ، حسابداری ، حسابرسی و مدیریت مالی باشد .
تبصره ۲ : مجامع حرفه ای بین المللی مورد پذیرش عبارت است از : انجمن حسابداران خبره انگلستان و ویلز ( ICAEW ) انجمن حسابداران رسمی انگلستان (ACCA ) و انجمن حسابداران رسمی آمریکا (AICPA ) انجمن حسابداران کانادا ( CGA ) ، پذیرش مدارک عضویت در سایر مجامع حرفه ای ، به منظور برخورداری از معافیت آزمونهای حسابداری و حسابرسی یا جایگزینی مدرک تحصیلی کارشناسی حسابداری یا رشته های مشابه منوط به طرح موضوع در هیات تشخیص صلاحیت و اتخاذ تصمیم در مورد آن است.
داشتن حداقل شش سال سابقه کار تمام وقت حسابرسی بعد از اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ( لیسانس ) که حداقل دو سال آن در داخل کشور باشد ( اشخاصی که سابقه کار حسابرسی آنان کمتر از شش سال می باشد ، در صورتیکه به تشخیص هیات دارای تجارب مفیدی در امور حسابداری ، خدمات مالی ، طراحی سیستم ، مدیریت مالی و یا تدریس حسابداری و حسابرسی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی باشند هر دوسال سابقه کار تمام وقت آنان در امور فوق می تواند معادل یکسال سابقه کار حسابرسی مورد قبول قرار گیرد ۰ درهر حال داشتن حداقل سه سال سابقه کار حسابرسی پس از اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی الزامی است )
تبصره ۱ : در مواردی که مدرک تحصیلی کارشناسی ( لیسانس ) متقاضی غیر مرتبط باشد ، اما مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد ( فوق لیسانس ) یا دکتری مرتبط باشد ، سوابق کار مفید از تاریخ اخذ اولین مدرک تحصیلی مرتبط ملاک عمل خواهد بود . به هرحال پذیرش مدارک تحصیلی بالاتر از کارشناسی ( لیسانس ) منوط به گذراندن حداقل ۱۸ واحد دروس حسابداری ، حسابرسی و مدیریت مالی در طول دوره های تحصیلی یادشده است ۰
تبصره ۲ : داوطلبانی که حداقل ۳ سال بصورت تمام وقت سابقه کار حسابرسی بعد از اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ( لیسانس ) در سازمان حسابرسی یا نزد موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران دارا هستند وهمچنین سایر داوطلبانی که تجارب مفید آنها در امور یاد شده در این بند حداقل به مدت ۶ سال باشد، به شرط دارا بودن سایر شرایط ، می توانند در آزمون شرکت نمایند و در صورت قبولی کمبود سابقه کار حسابرسی در سازمان حسابرسی یا موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران را تکمیل نمایند
پذیرفته شدن در آزمونی که توسط کمیته پذیرش و آزمون طبق آیین‌نامه شورایعای به عمل خواهد آمد. ( برای مشاهده نمومه سوالات این آزمون اینجا کلیک نمایید)
شرایط عضویت افتخاری
انجمن می تواند شخصیتهای علمی و حرفه ای را که به نحوی از انحا در اعتلا و گسترش حرفه حسابداری و حسابرسی موثر بوده اند براساس آئین نامه مصوب شورایعالی انجمن به عنوان عضو افتخاری بپذیرد.

شرایط عضویت کارآموز
انجمن می تواند دانشجویان رشته حسابداری و رشته های مرتبط دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور را که در مؤسسات حسابرسی عضو انجمن به کار حرفه ای اشتغال دارند به عنوان اعضای کارآموز بپذیرد. ضوابط اجرای این ماده طبق آیین نامه مصوب شورایعالی انجمن خواهد بود.
با توجه به آمار موجود در سایت جامعه حسابداران رسمی ایران : تعداد موسسات حسابرسی عضو جامعه ۲۳۴ موسسه، تعداد حسابرسان مستقل شاغل تنفرادی ۱۸۰ عضو، تعداد حسابرسان مستقل شاغل شریک موسسه۷۷۹ ، و تعداد حسابرسان مستقل شاغل در سازمان حسابرسی برابر ۲۵۱ نفر است. برای مشاهده لیست اسامی و آدرس و تلفن هر کدام از این اعضا روی آن کلیک نمایید.
براساس “دستورالعمل موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار” که در تاریخ ۸/۵/۱۳۸۶ به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار رسید. یکی از شرایط اینکه موسسه ای معتمد بورس باشد و بتواند شرکتهای پذیرفته شده در بورس را حسابرسی نماید این است که از مدت عضویت آن در جامعه حسابدران رسمی ایران حداقل یک سال گذشته باشد. این امر اهمیت دارا بودن مدرک عضویت در جامعه حسابداران رسمی ایران را می رساند.

 

منبع : دانشگاه علوم اقتصادی

Print Friendly, PDF & Email
نرم‌افزار جامع مالی و اداری ویژن

نوشته های مشابه

‫34 نظرها

 1. لطفا د ر این موارد توضیح بیشتری بفرمایید :

  ۱- آیا می توان با مطالعه شخصی ، فقط در آزمونها شرکت کرد؟
  ۲-منابع دوس را از کجا تهیه کنیم؟
  ۳-اگر حضور در کلاس اجباریست ، چگونه و در کدام سایت ثبت نام کنیم؟

  1. با سلام.من کارشناسی ارشد حسابداری هستم و دارای ۶ سال سابقه کار دو موسسات حسابرسی زیر نظر جامعه حسابداران رسمی میخوام مدرک ACCA را بگیرم.آیا میتونم تنها آزمون بدهم و کلاسی شرکت نکنم و اگر نمیشه کلاساش را کجا و کی باید بیام.من اصفهان زندگی میکنم.لطفا زودتر پاسخ دهید،اشتیاق زیادی دارم.

   1. شما چون دارای مدرک کارشناسی ارشد حسابداری هستین البته از نظر ACCA چه لیسانس وارشد ودکترا حسابداری فقط F1-F4معاف از امتحان دادن می شید ومی توانید یکدفعه اف۵ را امتحان بدین ولی حق امتحانات این درس را باید پرداخت کنید.
    به صورت خودخوان می توانید خودتون بخونید و می توانید کلاس برید.

  1. سلام
   مسلما اموزشگاه به صورت خصوصی است که کلاس برگزار کند .شما می توانید کلاس هم نرید این یک تصمیم شخصی است که با کلاس رفتن بخونم یا بدون کلاس سطح زبان خود را بالا ببرید و می توانید در سایت ACCAثبت نام کنید وکتاب ها را از داخلا سایت بگیرید وشروع کنید.موفق باشید

 2. باسلام
  من لیسانس حسابداری دارم و میخواستم ارشد مدیریت مالی شرکت کنم. اما نظرم عوض شد و میخوام یکی از دوره های حرفه ای acca یا cima رو شرکت کنم. اما راستش نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم. میشه شما راهنماییم کنین. و اینکه کدوم معتبرتره و مزیت هر کدوم نسبت به دیگری چیه؟

  1. ACCAحسابداری است و امتحاناتش در ایران برگزار می شود که شامل چهارده درس برای امتحان دادن است.کتابها به زبان انگلیسی است وازمون هم به زبان انگلیسی برگزار می شود سطح زبان خوبی باید داشته باشین .ولی CIMAامتحاناتش در ایران برگزار نمی شود و دروس مدیریتی است ولی CIMAبه زبان فارسی هم برگزار می شود .

 3. با سلام.من دانشجوی لیسانس حسابداری هستم…میخواستم‌بدونم این مرکز در شهر کرد هم‌ ثبتنامی انجام‌میده ؟ اگر این‌مرکز در شهر کرد هم هست کجا میتونم مراجعه کنم برای مدارک عالی در حسابداری.لطفا پاسخ دهید.ممنونم.

  1. شما می توانید به صورت خوخوان بخونید اگر در شهر شما مرکزی نبود.سطح زبان را قوی کنید و کتاب ها را از سایت ACCAبگیرید.لیسانس حسابداری هستین چهار درس اول را معاف هستین ولی باید هزینه امتحان این چهار درس را یک جا پرداخت کنید.موفق باشید

 4. با سلام .من کارشناس آمار و کارشناس ارشد مهندسی صنایع-سیستم بهره وری هستم. میخواستم شروع به خواندن برای آزمون acca کنم. میخواستم بدونم منعی برای من وجود داره چون مدارک تحصیلیم چیز دیگه بوده؟ آیا سابقه کار می خواهد؟
  ممنون

 5. با سلام. من دارای مدرک دانشگاهی کارشناسی ارشد حسابداری هستم. تصمیم دارم برای گرفتن مدرک حرفه ای تو حوزه حسابداری اقدام کنم. ممکنه در مورد فرق مدارکی که شما گفتید با مدرک CMA هم توضیح بدید که کدومشون بهتر و مفیدتره ؟ ممنون

  1. سلام acca حسابداری است ولی cimaمدرک مدیریت حسابداری است .اینجا دیگه به علاقه شما بستگی دارد مدیریت یا حسابداری بخونید.ولی در کشور ما امتحان cimaبرگزار نمی شود این خودش موضوع که برای خیلی ها مهمه یعنی باید برای امتحان به کشورهای دور اطراف برید.ولی چون ارشد دارید در cimaمعافیت بیشتری دارید ولی در accaفرقی ندارید چه لیسانس چه دکترا حسابداری فقط اف یک تا اف چهار معاف می شید.موفق باشید

 6. من کارشناسی حسابداری دارم از دانشگاه آزاد و میخواستم بدونم که سطح زبانم در چ حدی باید باشه که بتونم آزمونها رو بدم و کتابها رو بخونم

  1. سطح زبان در acca خوب وقتی کتاب می خونید باید متوجه شین این یکی از راه هاست ولی احتیاج به صحبت کردن قوی نیست بیشتر رایتینگ قوی و خوندن متن قوی باشه سعی کنید سطح زبان هرچی قوی تر باشه در امتحان سطح سوم به مشکل کمتری می خورید.و اصطلاحات حسابداری هم نگران نباشید با خوندن کتاب ها یاد میگیرید و به مرور همش تکرار میشه اصطلاحات.چرا گفتم در سطح سوم هر چه زبان قوی تر باشه راحت تر میشه چون سوالات مفهومی تر اگر زبان ضعیف باشه سخت میشه مفهوم فهمید بعد امتحان در ان سطح تستی نیست تشریحی یعنی شما باید به انگلیسی جواب بنویسید.

 7. سلام
  من لیسانس حسابداری دانشگاه تهران و فوق لیسانس مدیریت مالی آزاد دارم برای CIMA چند درس معافیت دارم ؟
  ممنونم

  1. سلام از معافیت ۵ درس شامل c1تاc5پس از ارزیابی cimaلندن برخوردارمی شوید .برای برخورداری باید ریز نمرات دانشگاهی ترجمه شده و در قسمت پایانی ثبت نام در سایت بارگذاری کنید.اگر ساکن ایران هستین امتحانات در ایران برگزار نمی شود باید به کشور های همسایه بروید.

 8. سلام…

  آیا بعد از چهار سال که تمام پیپر ها رو پاس کردیم ( سیرتیفیکت لیسانس) میشود برای دوره فوق لیسانس بورسیه دانشگاه های معتبر رو بدست آورد؟

  تشکر فراوان

  1. سلام ،زمانی که تمام پیپرها پاس کردین تا اف ۹ مدرک لیسانس و سطح سوم پاس کنید فوق راهم می تونید بگیرید و سه سال سابقه کار ازائه بدین ای سی سی ای ممبر می شوید .برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا هم می توانید در دانشگاه خارج از کشور اقدام کنید ولی بورسیه زمانی میدن که در امتحانات سطح سوم سه درس بالای هشتاد نمره بیارید می تونید بورسیه بگیرید.

 9. سلام
  من کارشناسی حسابداری دارم و حدود ۱۴ سال سایقه کار . اگر دوره ACCA را بگذرانم مذرک کارشناسی ارشد میگیرم یا باید جداگانه دوره آنرا هم بگذرانم ؟
  هزینه های دوره ACCA به واحد پول رایج ایران چقدر میشود ؟
  و اینکه برای کار در کشورهای اروپایی این مدرک کارائی دارد یا نه ؟

  1. سلام شما چون لیسانس دارید از چهار پیپر f1تاf4معاف می شوید و لی هزینه ان را باید پرداخت کنید.در حین گذروندن تا f9بگذرونید لیسانس اکسفرود بروکس می گیرید و سطح pرا بگزرونید فوق لیسانس از دانشگاه uclمی گیرید.ولی برای گرفتن مدارک دانشگاهی باید مدرک زبان ارایه بدین و موقع ثبت نام تیک درخواست مدارک دانشگاهی بزنیدو مقاله مورد تایید ان هم باید ارایه بدین.ولی خود accaاحتیاجی نیست می تونید فقط پیپر ها بگذرونید.وبا سه سال سابقه کار ارایه بدین ممبر شوید.
   موفق باشید.

 10. با سلام من دانشجوی ترم ۴ رشته کامپیوتر هستم میخاستم بدونم برای شرکت در ازمون و اخذ مدرک cima حتما باید مدرک لیسانس داشته باشم ؟درغیر اینصورت نمیشه ؟

 11. سلام من لیسانس حسابداری و فوق لیسانس مدیریت صنعتی دارم
  کار حسابداری انجام دادم و کار حسابرسی در حد کار اموز یک سال بودم
  خواستم ببینم این دوره ها هم میتونه مناسب من هم باشن؟

  1. سلام بستگی به هدف شما دارد این یه مدرک بین المللی برای یاد گرفتن حسابداری بین المللی و رفتن به شرکت های بین المللی است. و با استاندارد های حسابداری بین المللی اشنا می شید.دنیاش خیلی فرق داره اینجا تحقیق کامل بکنید و مسیر تون انتخاب کنید.اگر هدفتون یادگیری و کار کردنه پیشنهاد می کنم بریدacca تا دکترا خوندن،اگر هدف تدریس و کار پژوهشی برید سمت دکترا گرفتن.

 12. سلام،شما می تونید با مدرک دیپلم ثبت نام کنید.برای شما فرقی نداره چه با لیسانس و چه با دیپلم چون رشته شما مرتبط نیست و از معافیتی نمی توانید استفاده کنید.پس با همان دیپلم اقدام کنید.ولی cimaازموناش در ایران برگزار نمی شه اگر شرایط خارج دارید اقدام کنید.

 13. سلام
  من شنیدم با داشتن مدرک CIMA میشه اقامت در کشورهای دیگه بخصوص انگلستان رو دریافت کرد. اثر این مدرک واقعا اینقدر هست؟

 14. سلام من لیسانس فیزیک و ارشد اقتصاد دارم و ۵ سال سابقه کار در زمینه حسابداری دارم میتونم از معافیت این دوره ها استفاده کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *