فروپاشی اقتصاد با ادامه روند فعلی نرخ سود و تامین مالی

معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد اثر منفی بازار غیر متشکل پولی را بزرگترین آفت دانست و گفت: تردید نکنید این نرخ سود و شیوه تامین مالی فعلی به فروپاشی اقتصاد خواهد انجامید.

به گزارش خبرنگار ایسنا، پاریزی در مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل بانک ملت با انتقاد از نرخ‌های بالای سودی که با وجود ساماندهی اخیر همچنان نیازمند تغییر و تناسب سازی با تورم هستند، اظهار کرد: در صورتی که تورم کاهش می یابد اگر نرخ سود متناسب با آن تغییری نکند با افزایش هزینه تامین مالی چگونه می توان کسب و کار راه انداخت.

وی افزود: هم اکنون حداقل نرخ‌های سود تسهیلات به ۲۵ تا ۲۶ درصد می رسد که نمی تواند برای تامین مالی بخش‌های تولیدی آن هم در شرایطی که نیازمند رشد اقتصادی هستیم مفید باشد.

پاریزی در ادامه به دغدغه دولت و مجلس برای ساماندهی نظام بانکی اشاره کرد و گفت: مجلس از ما خواسته تا برای تغییر و تحول در نظام بانکی طرح و یا لایحه ارائه کنیم این درحالی است که اخیرا با دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی پروژه تحول بانکی را آغاز کرده‌ایم.

معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد با بیان این‌که بانک خوب باید بتواند بنگاه‌های اقتصادی را به خوبی اداره کرده و به مطالبات کشور به درستی پاسخ دهد، یادآور شد: در این حالت سه راه وجود دارد که در مرحله اول نمی توان سطح توقع و پاسخگویی بانک‌ها را کاهش داد چرا که در این مورد بین بانک‌های خصوصی و دولتی فرقی وجود ندارد.

وی ادامه داد: راه دوم این است که منابع کاهش یابد، اما با توجه به این که رشد اقتصادی هشت درصد از اهداف اقتصادی کشور است با کاهش منابع و تسهیلات مغایر با این موضوع عمل می شود بنابراین راه سوم و بهترین راه افزایش کارآیی بانک‌ها که این بزرگترین انتظار دولت از نظر بانکی است.

تودیع ساروخانی معارفه رستگار
به گزارش ایسنا، در این مراسم که به منظور خداحافظی محمدرضا ساروحانی – مدیرعامل سابق بانک ملت – با حدود ۳۸ سال تجربه و حضور علی رستگار از اعضای هیات مدیره در سمت مدیر عاملی این بانک برگزار شد، ساروخانی با اشاره به سختی‌های کار مدیریت در بانک ها گفت: این جایگاه لایه‌ای مرئی و لایه‌ای دیگر نامرئی دارد که همواره مدیران را درگیر و درجایگاه پاسخگویی قرار می‌دهد.

ساروخانی تاکید کرد که شاید از مهمترین ویژگی‌های مدیرعامل یک بانک سطح دانش و اطلاعات، همچنین به روز بودن اوست چرا که باید یک مدیر همواره سطح دانشی بالاتر از تمامی کارکنان خود داشته باشد تا بتواند به درستی آن ها را اداره کند.

در بخش دیگری از این مراسم علی رستگار نیز با تقدیر از خدمات مدیر عامل قبلی به دستاوردهای بانک ملت در سالیان گذشته اشاره کرد و افزود: توسعه بانکداری الکترونیکی و ارتقای سطح کیفی خدمات بانک، کاهش مطالبات معوق، افزایش پاسخگویی به مشتریان، افزایش منابع و مصارف بانک بخشی از اقدامات انجام شده است که در ادامه نیز به همراه سایر اهداف بانک توسعه بیشتری خواهد یافت.

Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *