بازگشت ضعیف بورس تهران

شاخص کل بورس تهران روز گذشته با بازگشت به مدار صعودی برای دومین بار در ماه جاری مثبت شد و به این ترتیب با رشد ۳/ ۰ درصدی شاخص کل (معادل ۱۸۴ واحد) در مقیاس روزانه، بازدهی بازار از ابتدای سال تا‌کنون به ۹/ ۰ درصد رسید و رقم ۶۳ هزار و ۷۰ واحدی شاخص کل در کارنامه بورس تهران ثبت شد. تغییرات حجم و ارزش معاملات نیز در روز گذشته ۴۹/ ۲ درصد و منفی ۷/ ۲۵ درصد بوده است.

بازگشت ضعیف بورس تهران

بازار سهام در روزهای اخیر با افت انگیزه معامله‌گران، فزونی عرضه‌های سهام و کاهش حجم معاملات همراه بوده است در حالی که بیشتر اخبار پیش روی بازار سهام مثبت است، اما بازار نسبت به اخبار کاملا بی‌تفاوت است؛ به‌طوری که حتی چشم‌انداز مثبت در عرصه سیاسی نیز نتوانسته است موجب تحرک در بورس تهران شود؛ چرا که سهامداران با تجربه سال ۹۳ اکنون تنها به اخبار قطعی توجه می‌کنند و ترجیح می‌دهند منتظر بمانند. در تحلیل وضعیت بازار سهام، برخی کارشناسان معتقدند یکی از دلایل اصلی ریزش بازار در روزهای اخیر بدبینی‌های مزمن نسبت به گروه پر خبر بازار سهام یعنی گروه پالایشگاهی است؛ چرا‌که پیش‌بینی درآمد اعلام شده در گزارش‌های مالی این شرکت‌ها در سال جاری، از سطح انتظارات سهامداران کمتر بود و سرمایه‌گذاران بی‌اعتماد به بورس تهران را دلسرد کرد. بنابراین، فزونی عرضه بر تقاضا در این گروه، سهم زیادی در ریزش‌های اخیر بازار سهام داشت.

با این حال کارشناسان چشم‌انداز بازار سهام را به دلیل چشم انداز مثبت در تحولات عرصه سیاست خارجی و رفع تحریم‌ها همچنان مثبت عنوان می‌کنند و عملکرد بورس تهران را در سال ۹۴ فارغ از نوسانات کوتاه‌مدت، عملکرد مثبتی می‌دانند.
در این رابطه نصرالله برزنی، مدیر‌عامل کارگزاری اقتصاد نوین در مورد وضعیت بازار در روزهای اخیر گفت: بازار سهام با نوعی بی‌اعتمادی و بدبینی مواجه شده است به‌طوری که سرمایه‌گذاران معاملات بازار سهام را با بی‌اعتمادی دنبال می‌کنند و این موجب فعالیت‌های کوتاه مدتی در بازار سهام شده است که این فعالیت‌ها به ریزش بازار دامن می‌زنند. وی مهم‌ترین‌ دلیل ریزش بازار در روزهای اخیر را مربوط به وضعیت گروه پالایشگاهی دانست و تشریح کرد: شرکت‌های گروه پالایشگاهی از ابتدای پذیرش در بورس تهران، شفافیت اطلاعاتی لازم را نداشتند و پس از آن بر اساس حدس و گمان رشدهای خیره‌کننده‌ای را تجربه کردند، اما در طول زمان مشخص شد سود این شرکت‌ها در عمل به مراتب پایین‌تر است و به همین دلیل این شرکت‌ها در ورطه سقوط افتادند و پس از آن برای مدتی بسته شدند این در حالی است که باز شدن این نماد‌ها در اواخر اسفند ۹۴ نیز با شفافیت صورت نگرفت.

وی افزود: در سال ۹۴ نیز گزارش‌های مالی این گروه‌ها منتشر شد که بر اساس آنها پیش‌بینی در‌آمد به مراتب کمتر از انتظار سهامداران بود و بی‌اعتمادی که نسبت به بازار سهام وجود داشت، پس از انتشار صورت‌های مالی این گروه تشدید شد.
برزنی به دلیل مثبت بودن شاخص در روز گذشته اشاره کرد و گفت: روز گذشته نیز شایعه‌ای مبنی بر اینکه قرار است شرکت پالایش و پخش با تصمیماتی که در حوزه نرخ خوراک پالایشگاه‌ها اعمال خواهد کرد حاشیه سود این شرکت‌ها را افزایش خواهد داد. بر این اساس امروز شاهد تشکیل صف خرید در این گروه بودیم که این عامل منجر به مثبت شدن شاخص در روز گذشته شد.
این کارشناس بازار سهام با اشاره به لزوم افزایش و ارتقای شفافیت در بازار سهام، وظایف سه‌گانه سازمان بورس را یاد‌آوری کرد و گفت: شفاف‌سازی، کشف قیمت مناسب و عادلانه بودن معاملات سه وظیفه اساسی سازمان بورس است که سازمان باید در ارتقای هر سه این وظایف بکوشد، چرا که این سه وظیفه در ارتباط با هم می‌توانند زمینه منصفانه بودن معاملات را فراهم
کنند.
این کارشناس بازار سهام چشم‌انداز بازار سهام را بسیار مساعد پیش‌بینی کرد و گفت: مذاکرات و رفع تحریم‌ها روند رو به رشد مثبتی دارد و این مهم‌ترین عامل در تحولات آینده بازار سهام خواهد بود.
مدیرعامل کار گزاری بانک اقتصاد نوین در ادامه با بیان اینکه فعالیت در بازار سهام فعالیت بلندمدتی است، به سهامداران توصیه کرد که با فعالیت‌های کوتاه مدت، معاملات بازار سهام را با اختلال مواجه نکنند. برزنی با بیان این مطلب درباره شرایط فعلی بازار گفت: در روزهای خوب، بازار برای همه خوب است اما در روزهای بد بازار برای غیر‌حرفه‌ای‌ها بدتر است و سرمایه‌گذاران بورس باید به این اصل توجه داشته باشند که اگر سهامدار حرفه‌ای بازار نیستند در روزهایی که شرایط بازار نوسانی است، بهتر است با نگاه بلند مدت در بازار باقی بمانند چرا که نه تنها به نفع خودشان است بلکه عامل موثری در برگشت سریع‌تر بازار به دوران ثبات و تعادل محسوب می‌شود.
این کارشناس بازار سهام افزود: هیجان سهامداران تازه کار و غیرحرفه‌ای در بازار مانع تعادل در بازه زمانی منطقی در بازار می‌شود. خرید و فروش‌های هیجانی و غالب شدن جو نوسان‌گیری در بازار عامل از بین رفتن ثبات در بازار می‌شود که در روزهای اخیر به وفور مشاهده شده است.

در بازار چه گذشت‌؟
در جریان معاملات دیروز سایپا دیزل بیشترین حجم و پتروشیمی مبین بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. بیشترین افزایش قیمت متعلق به رشد ۹۷ درصدی قیمت سهام قند لرستان و پس از آن تهران شیمی و داروسازی روز دارو بود. در سوی دیگر بازار نماد بیمه ملت بیشترین کاهش قیمت را تجربه کرد. پتروشیمی مبین، بانک صادرات، پالایش نفت بندرعباس و بانک ملت پربیننده‌ترین نمادهای دیروز بودند.
پتروشیمی خارک، پالایشگاه بندرعباس و پارس خودرو از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شدند و نفت پارس، سایپا و فولاد خراسان بیشترین تقاضای فروش را به خود اختصاص دادند.

آیفکس دیروز
در همین حال در بازار فرابورس نیز داد و ستد ۱۶۴ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۲۳۹میلیارد تومان در ۱۵ هزار دفعه، موجب شد تا شاخص آیفکس با تقریبا ۹ واحد افزایش تا ۷۱۹ واحد بالابرود. نمادهای «مارون»، «جم»، «شتران»، «ارفع»، «شاوان»، «پترول »و«شراز» دیروز با تاثیر مثبت موجب تقویت شاخص شدند. در این بازار سهام شرکت آهن و فولاد ارفع با تقریبا۸ درصد افزایش قیمت، بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص داد. برترین تقاضا در بازار دیروز برای اوراق مشارکت ۳ ماهه با نرخ سود ۲۰ درصدی شکل گرفت. در حالی که بیشترین حجم معاملات دیروز این بازار به داد‌و‌ستد ۱۸ میلیون سهم فولاد هرمزگان جنوب اختصاص یافت.

bors9401

Print Friendly, PDF & Email

Related Articles

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *