قانون اصلاح مالیاتهای مستقیم برای به حداقل رساندن فرار مالیاتی است

قائم مقام سازمان امور مالیاتی در تشریح قانون اصلاح مالیاتهای مستقیم که قرار است از اول فروردین سال ۹۵ اجرایی شود گفت: یکی از کارکردهای اجرای این قانون حرکت به سمت پیشگیری و به حداقل رساندن فرار مالیاتی است.

محمدقاسم پناهی در کارگاه آموزشی قانون اصلاح مالیاتهای مستقیم ویژه خبرنگاران افزود: البته در هیچ کجای دنیا فرار مالیاتی هیچگاه به صفر نمی رسد اما سعی می شود فرار مالیاتی به حداقل ممکن تقلیل یابد.
وی با تشریح موارد مختلف اصلاح مالیاتهای مستقیم گفت: این قانون به شرایط بهبود فضای کسب و کار کمک خواهد کرد.
پناهی با بیان اینکه در این قانون ، قانونگذار فرار مالیاتی را جرم فرض کرده است افزود: در ماده ۲۷۴ این قانون شش موضوع به عنوان جرم شناخته شده است و اگر کسی فرار مالیاتی داشته باشد مجرم شناخته شده و به قوه قضائیه معرفی خواهد شد و طبق قانون محکوم به مجازاتهای مصرحه در قانون خواهد بود.
وی با بیان اینکه در این قانون قرار است از خانه های خالی مالیات گرفته شود گفت: بر این اساس وزارت راه و شهرسازی تا ماه بهمن وقت دارد سامانه ملی املاک و اسکان را برای شناسایی خانه های خالی ایجاد و راه اندازی کند.
پناهی افزود: طبق این قانون مؤدی ای که اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه ندهد سازمان امور مالیاتی راساً اقدام به تشخیص مالیات خواهد کرد و وقتی این تشخیص انجام شد علاوه بر دریافت اصل مالیات، ۳۰ درصد آن را از مؤدی به عنوان جریمه دریافت خواهیم کرد.
وی همچنین به تشکیل سامانه اطلاعاتی مؤدیان مالیاتی با همکاری دیگر دستگاههای ذیربط در این قانون اشاره کرد و گفت: دستگاههایی که باید در ایجاد سامانه اطلاعاتی به ما کمک کنند شناسایی شده اند و با آنها نشست هایی داشته ایم و در جهت نحوه تبادل اطلاعات تفاهمنامه هایی را امضاء کرده ایم.
وی گفت: طبق قانون اگر دستگاهی در این باره همکاری نکند و باعث زیان به دولت بشود مسئولیت جبران این زیان را خود بر عهده خواهد گرفت.
پناهی با بیان اینکه پیش از اجرای این قانون اگر یک مؤدی چهار فعالیت اقتصادی داشت می توانست از چهار نوع معافیت مالیاتی نیز استفاده کند افزود: با اجرای این قانون این مؤدیان فقط در یک مورد از معافیت بهره مند می شوند و برای بقیه فعالیتهای خود بدون معافیت مالیات خواهند پرداخت.
قائم مقام سازمان امور مالیاتی در این کارگاه آموزشی فصول و مواد مهم این قانون را برای خبرنگاران تشریح کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نرم‌افزار جامع مالی و اداری ویژن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *