قسمتی از مالیات ارزش افزوده دریافتی خودروسازان غیرقانونی بوده

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: نرخ مالیات بر ارزش افزوده دریافتی خودروسازان از مردم در طرح وام ۲۵میلیون تومانی تا حدودی با قوانین مالیاتی ما مغایرت دارد.

علی عسکری در گفت‌وگویی در رابطه با ابهامات مطرح شده در خصوص میزان مالیات بر ارزش افزوده خودروهای فروخته شده در طرح وام ۲۵میلیون تومانی توسط شرکت‌های خودروساز، اظهار داشت: نرخ مالیات بر ارزش افزوده دریافتی خودروسازان از مردم در این طرح تا حدودی با قوانین مالیاتی ما مغایرت دارد.

وی افزود: البته باید بگویم بخشی از این میزان مالیات بر ارزش افزوده درست و بخشی دیگر نادرست است که در حال حاضر مشغول بررسی این موضوع هستیم.

طبق دستورالعمل شرکت ایران‌خودرو برای واگذاری خودرو به مشتریان کنار قیمت مصوب فروش نقدی، خریداران باید پیش‌پرداخت را همراه با مالیات تسهیلات بپردازند که این مسئله ابهاماتی را در مورد قانونی بودن اخذ این مالیات ایجاد کرده است و برخی هم این اقدام را اخذ ۲ بار مالیات بر ارزش افزوده عنوان کرده‌اند.

مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت روز گذشته این اقدام را قانونی خواند، و در این باره که چرا از تسهیلات ارائه شده مالیات دریافت شده است، گفت: تمامی کالاهای فروخته شده مشمول مالیات بر ارزش افزوده می‌شود که باید مصرف‌کننده آن را بپردازد و در نهایت این مالیات روی اقساط محاسبه شده است.وی البته این را هم گفت: اگر یک خودروساز تخلفی انجام داده، بنده نباید پاسخگو باشم و شرکتهای خودروسازی خودشان به این امر رسیدگی می‌کنند.

منبع»تسنیم

Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *