انتقاد از مدل کنونی دریافت مالیات ارزش افزوده

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از مدل کنونی دریافت مالیات بر ارزش افزوده انتقاد کرد. غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی با انتقاد شدید از مدل کنونی دریافت مالیات بر ارزش افزوده، گفت: با سوءاستفاده از قانون مصوب مالیات بر ارزش افزوده امروز شاهدیم مردم برای هر کاری باید مالیات بر ارزش افزوده بدهند، البته این موضوع به همین جا ختم نمی‌شود و برخی اوقات برای یک کالا چه از مصرف‌کننده نهایی و چه از فروشنده، مالیات بر ارزش افزوده اخذ می‌شود و این اقدام قیمت تمام شده را بالا می‌برد.

وی تصریح کرد: مالیات بر ارزش افزوده یعنی مالیات بر مصرف، یعنی درصدی از مابه‌التفاوت قیمت فروش و قیمت تمام شده، اما امروز متاسفانه با سوءاستفاده از قانون هر کسی برای هر اقدامی، مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌کند.

این نماینده مجلس ادامه داد: امروزه با تکیه صرف بر درآمدهای نفتی که ذخایر آن محدود و پایان‌پذیر و قیمت بین‌المللی آن نیز متغیر است، نمی‌توان ابزار لازم برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی درازمدت در کشور را فراهم کرد و نیاز به اجرای دقیق قوانین مالیاتی است، اما سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد باید نسبت به شفاف‌سازی در این زمینه اقدام کند تا این همه فشار به مردم وارد نشود.

کاتب خاطرنشان کرد: مالیات بر ارزش افزوده از اقدامات مناسبی است که در بیش از ۱۴۰ کشور دنیا انجام می‌شود، اما اگر قانون شفاف نباشد و یا زمینه سوء استفاده از آن به حد زیاد وجود داشته باشد، موجب نارضایتی و عدم مشارکت مردمی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در بودجه سال ۱۳۹۵ پیشنهاد شده تا قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال تمدید شود، اما این موضوع نیاز به بررسی بیشتر در صحن علنی مجلس دارد، گفت: اگر وزارت اقتصاد اقدامی برای شفاف‌سازی در مورد قانون مالیات بر ارزش افزوده و رفع مشکلات آن انجام ندهد، مجلس با تدوین طرحی و تصویب آن در صحن علنی مشکلات موجود در این قانون را رفع خواهد کرد.

منبع» تسنیم

Print Friendly, PDF & Email
نرم‌افزار جامع مالی و اداری ویژن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *