تقلب در صورتهای مالی براساس گزارش انجمن بازرسان رسمی تقلب

آثار زیانباری که رسواییهای مالی در سالهای اخیر به وجود آورده، توجه به بحث تقلب و به ویژه تقلب در صورتهای مالی را اجتناب ناپذیر کرده است. رسواییهای مالی نه تنها هزینهها و زیانهای اقتصادی مانند متضرر کردن اعتباردهندگان، سرمایهگذاران و سهامداران داشته، بلکه هزینههای سیاسی و قضایی و … را نیز به بار آورده است. در این زمینه، هر ساله انجمن بازرسانی رسمی تقلب (بزرگترین انجمن بررسی و کشف تقلب در دنیا) گزارشی از میزان تقلبها و رسواییهای مالی را که کشف و گزارش شده، منتشر می‌کند. این گزارش اطلاعات جامعی را در این زمینه منتشر می‌کند. رویکرد گزارش تأکید بر تقلبها و سوءاستفاده‌های حرفه‌ای است.

گزارش انجمن بازرسان رسمی تقلب در سال ۲۰۱۲، تعریف دقیقی از تقلبهای حرفه‌ای را بیان کرده و با ارائه آمار و ارقام، تقلب صورتهای مالی را از گرانترین تقلبها و رسواییهای مالی دانسته و به شرح و توضیح شیوه‌های تقلب صورتهای مالی و آثار مخرب آن پرداخته است.

عمده ترین روش تقلب در صورت های مالی به صورت بیش نمایی دارایی ها و درامدها و یا کم نمایی بدهی ها و هزینه ها است. البته گاهی اوقات عکس موارد یاد شده رخ می دهد؛ یعنی با کم نمایی دارایی ها یا درامد و بیش نمایی بدهی ها یا هزینه ها، تقلب در صورت های مالی صورت می گیرد. به طور کلی، پنج شیوه متداول برای انجام تقلب در صورت های مالی وجود دارد.

دانلود PDF تقلب در صورتهای مالی

Print Friendly, PDF & Email
نرم‌افزار جامع مالی و اداری ویژن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *