رشد لاک‌پشتی بورس پس از سقوط‌های متوالی

بورس اوراق بهادار تهران امروز از ساعات اولیه شروع معاملات با روندی افزایشی رو به رو شد به طوری که شاخص کل ۱۳۹ واحد رشد کرد و تا رقم ۷۴ هزار و ۱۶ واحد بالا رفت اما پس از این افزایش بازار دوباره وارد فاز کاهشی شد و تا کانال ۷۳ هزار و ۹۰۶ واحد سقوط کرد. در مجموع شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته ۲۹ واحد رشد کرد و با این رشد اندک توانست تا حدودی جو منفی این روزهای بازار را تلطیف کند.

بورس اوراق بهادار تهران چندی است که وارد روند کاهشی شده به طوری که تنها در هفته گذشته  شاخص کل نقدی و بازده قیمتی ۲ هزار واحد افت کرد اما امروز بعد ۵ روز کاری کاهش، بورس توانست   تا حدودی خود را بالا بکشاند.

افت های این روزهای بازار سرمایه در حالی به وقوع می پیوندد که بازیگران بازار از یک طرف با گذشت زمان از اجرایی شدن برجام انتظار شان از توقف وضعیت رکودی اقتصادی بیشتر می شود و از طرفی با محقق نشدن این انتظار  ناامیدی‌ها بیشتر بروز می کند و همین ناامیدی ها می‌تواند دلیلی باشد برای صف های طولانی فروش.

عدم اعتماد سرمایه گذاران بازار سرمایه به قیمت گذاری سهام در بورس و صحبت هایی از احتمال درز اطلاعات شرکت ها قبل از درج در کدال، خود از مواردی است که به جو منفی بازار سرمایه در این روزها دامن زده است.

البته درصد کمی از عوامل کاهش این روزهای بازار را می توان به نزدیک شدن فصل مجامع  و سوددهی شرکت‌ها دانست.

ارزش کل معاملات امروز به ۱۴۳ میلیارد و ۲۹۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان  بالغ شد که این مبلغ ناشی از دست به دست شدن ۶۲۸ میلیون و ۴۲۱ هزار سهم و اوراق بهادار قابل معامله در بیش از ۴۱ هزار و ۵۰۰ نوبت معامله بود.

در معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۳۵ واحد کاهش بیشترین تاثیر را در شاخص تالار شیشه‌ای گذاشت از طرفی پالایش نفت تبریز و صنایع پتروشیمی خلیج فارس نیز تلاش کردند که شاخص کل بیش از این رشد نکند.

گروه مپنا نیز از بیشترین تاثیر گذاران در روند افزایشی شاخص بورس امروز بود بعد از آن سرمایه گذاری غدیر و ایران ترانسفو بیشترین تاثیر مثبت را در روند امروز بازار اوراق بهادار داشتند.

نمادهای معاملاتی شرکت های فولاد امیر کبیر کاشان، کمک فنر ایندامین سایپا، کارخانجات تولیدی شهید قندی، صنایع ریخته گری ایران، داروسازی دکتر عبیدی، بهنوش ایران، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، شرکت تکنوتار، فرآورده های نسوز آذر  و پارس مینو امروز بازگشایی شدند.

همچنین در پایان معاملات امروز نمادهای معاملاتی حق تقدم شرکت بیمه ملت،  کاشی و سرامیک سینا و محور سازان ایران خودرو متوقف شدند.

اما فرابورس ایران امروز  ۳.۲ واحد افت کرد تا به مقدار ۷۷۳.۹ واحد برسد. ارزش معاملات فرابورس ایران به ۸۵۱ میلیارد و ۷۲۲ میلیون ریال بالغ شد که این مقدار ناشی از دست به دست شدن ۴۱۴ میلیون و ۸۵۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۱ هزار و ۱۵۳ نوبت معامله بود.

Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *