کارگروه تخصصی تعیین دستمزد ۹۶ کارگران شب گذشته برگزار شد

کارگروه تخصصی تعیین دستمزد ۹۶ کارگران شب گذشته با حضور نماینده انستیتو تغذیه با هدف ارائه گزارشی از میزان کالری مصرفی کارگران در محل‌های کار برگزار شد. چهارمین نشست از کارگروهای تخصصی تعیین مزد سال ۹۶ بیش از ۱۳ میلیون کارگر ایرانی شب گذشته با حضور نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد. طبق قانون، شورای عالی کار موظف است تا پیش از آغاز سال جدید، میزان افزایش دستمزد سال آینده کارگران را تعیین و به طور رسمی اعلام کند که بر همین اساس، کارگروه‌های تخصصی مزد در رده‌های پایین‌تر در حال برگزاری است.

در نشست شب گذشته، با توجه به تبصره دوم ماده ۴۱ قانون کار درباره تشکیل سبد معیشت خانوار ۳.۴۶ نفری کارگران، نماینده انستیتوی تغذیه توسط وزارت کار دعوت شد تا گزارش‌های رسمی و علمی پیرامون میزان تغذیه لازم برای کارگران و خانواده آنان ارائه کند.

بر همین اساس، نماینده انستیتو تغذیه گزارشی درباره میزان کالری مورد نیاز کارگران در محل کار و اینکه شامل چه ترکیباتی باشد، ارائه کرد و در نشست‌های بعدی با تحقیقات لازم مورد توافق قرار خواهد گرفت، بنابراین در بخش خوراکی‌های سبد معیشت کارگران، میزان کالری لازم بررسی شد.

علاوه بر این، نمایندگان کارگری با بررسی شرایط موجود، اقدام به تهیه مدارک و مستنداتی کردند که نشان می‌دهد در یک سال گذشته هزینه‌های کارگران برای تهیه سبد معیشتی چه میزان افزایش پیدا کرده و درنهایت اینکه با توجه به این مستندات در این نشست‌ها حضور پیدا می‌کند.

وزارت کار هم در دعوتنامه‌های خود از شرکای اجتماعی خواستار ارائه مستندات و مدارک لازم درباره میزان افزایش دستمزد سال آینده کارگران شده است تا براساس آن در شورای عالی کار تصمیم‌گیری شود.

نشست‌های کارشناسی کارگروه تعیین مزد سال آینده کارگران همچنان در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جریان دارد و درنهایت توافقات لازم در شورای عالی کار انجام خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
نرم‌افزار جامع مالی و اداری ویژن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *