میزان افزایش واقعی دستمزد کارگران در سال ۹۶ چقدر است؟

مشاور عالی مجمع نمایندگان کارگران ایران در یادداشتی نکات جدیدی را درباره بسته دستمزد سال آینده مشمولان قانون کار ارائه کرد.

به گزارش اخبار حسابداری ایران به نقل از ایبنا، در این یادداشت آمده است: بیاییم ببینیم درصد افزایش چقدر بوده است؟ با توجه به میانگین دستمزد سایر سطوح که از سوی مراجع ذی‌صلاح اعلام می‌شود، مبلغ یک میلیون و دویست هزار تومان است که مطابق مصوبه شورای عالی کار درصد افزایش آن با عنایت به ۱۲ درصد و روزانه ۶۸۶۷ ریال (۲۰۶۰۱۰۰ ریال ماهانه) و حداقل ۲۱ هزار تومان پایه ما به التفاوت سنوات (بر پایه گروه یک) و میانگین یک و نیم فرزند می‌شود:

مجموع افزایش: ۱۴۴۰۰۰۰+۲۰۶۰۱۰۰+۲۱۰۰۰۰+۱۷۷۰۰۰= ۲۰۳۳۱۰۰ ریال

درصد افزایش: ۱۶,۹۴ درصد (افزایشی ۲.۵۳ برابری نرخ تورم اعلامی بهمن ماه)

حال حداقل بگیرها:

با عنایت به ۱۴,۵ درصد افزایش دستمزد و حداقل ۲۱ هزار تومان مابه التفاوت پایه سنوات (بر پایه گروه یک) و میانگین یک و نیم فرزند می‌شود:

مجموع افزایش: ۱۱۷۷۴۰۰+ ۲۱۰۰۰۰+ ۱۷۷۰۰۰ = ۱۵۶۴۴۰۰ ریال

درصد افزایش: ۱۹,۲۶ درصد (افزایشی ۲.۸۷ برابری نرخ تورم اعلامی بهمن ماه)

هر چند این افزایش با عنایت به سبد تورمی و فاصله بسیار زیاد آن با دستمزد کفاف نمی‌دهد؛ اما در جای خود کم نظیر است و باید به آن به دقت نگاه کرد و در خور آن از دوستان تقدیر و تشکر نمود.

لازم به ذکر است با این افزایش هزینه کارفرما تنها ۱۱,۳ درصد افزایش نشان می‌دهد و این افزایش هیچگاه با این رویه خود را در سبد هزینه کارفرما خود را نشان نمی‌دهد.

Print Friendly, PDF & Email
نرم‌افزار جامع مالی و اداری ویژن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *