فکت بوک ها و IFRS دو راه جذب سرمایه گذاری خارجی در بورس

به گفته محمدرضا محسنی مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی، تعداد ۲۶۰ کد سهامدار خارجی در سال ۹۵ صادر کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن، شاهد رشد ۴۶ درصدی صدور کد برای سرمایه گذاران خارجی هستیم. وی خاطر نشان کرد : در آخرین ماه سال گذشته نیز تعداد ۱۸ کد سهامدار خارجی جدید در بازار سرمایه صادر شد تا مجموع کد سهامداران خارجی به ۸۲۰ کد برسد. اما این امار یک سوال در ذهن ایجاد می کند، و آن این است که این کد های معاملاتی آیا تا کنون سهام خرید کرده اند و اگر خرید کرده اند به چه مقدار بوده است. به نظر می رسد این کد های معاملاتی تا کنون خرید قابل توجهی از بازار سرمایه ایران نداشته اند. حال سوال دیگری مطرح ممی شود و آن این است، برای جذب سرمایه گذاری خارجی واقعی در بورس چه اقداماتی باید انجام داد.

 فکت بوک ها

بورس های پیشرفته برای راهنماایی و آشانایی هر چه بیشتر سرمایه گذاران خارجی با سازوکار بورس و همچنین معرفی ابزارهای مالی بورس کتابچه های متفاوتی تهیه می کنند. یکی از رایج ترین این کتابچه ها، کتابچه های آماری (فکت بوک ها ) هستند که برای ارائه تمام آمارهای عددی مرتبط با بورس و ناشران از آن ها استفاده می شود. اطلاعات موجود در کتابچه های آماری و همچناین ساختار آن ها به صورت سالیانه بروز رسانی می شود. علاوه بر کتابچه های آماری، گزارش های سالیانه  و انواع راهنماها مانند راهنمای سیستم معاملات، راهنمای بازارها و ابزارها، راهنمای مشتقات و امثال آن از دیگر ابزارهای در اختیار سرمایه گذاران برای آشنایی بیشتر با انواع بخش های مختلف بازار، محصاولات و همچناین عملکارد بورس و ناشران است.

 IFRS

استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS)، به مجموعه‌ای از استانداردهای حسابداری گفته می‌شودکه توسط هیات استانداردهای حسابداری بین المللی(IASB) تدوین شده‌اند. هدف این استانداردها، تهیه صورت‌های مالی شرکت‌های سهامی در قالب یک استاندارد جهانی است.

رشد تجارت بین‌المللی و جریان‌های سرمایه و پیوستگی اقتصادی فزاینده طی دو دهه گذشته، منجر به تمایل به هماهنگ‌سازی استانداردهای حسابداری در میان کشورها شده است. در نتیجه، تعداد زیادی از کشورها استفاده از استانداردهای بین‌المللی حسابداری را پذیرفته‌اند. استانداردهای مذکور با افزایش قابلیت مقایسه و کیفیت اطلاعات مالی موجب شفافیت اطلاعاتی می‌شود که از یک طرف به سرمایه‌گذاران و سایر ذینفعان در اتخاذ تصمیمات اقتصادی آگاهانه‌ترکمک می‌کند و از طرف دیگر با کاهش شکاف اطلاعاتی بین دارندگان اطلاعات و سرمایه‌گذاران، موجب تقویت پاسخگویی می‌شود. ضمن این‌که با آشنایی سرمایه‌‌گذاران با فرصت‌‌‌ها و تهدیدهای سرمایه‌گذاری در سطح جهان، امکان تخصیص بهینه سرمایه و افزایش کارآیی اقتصاد فراهم می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
نرم‌افزار جامع مالی و اداری ویژن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *