پیشنهاد افزایش ۱۸۹ هزار تومانی حداقل مزد سال ۹۷

نمایندگان کارگری که از صبح امروز در نشست با وزیرکار شرکت کرده اند، پیشنهاد افزایش قدرت خرید از دست رفته ۱۸۹ هزار تومانی مزد در سال ۹۷، علاوه بر نرخ تورم را دارند. صبح امروز نشست جداگانه نمایندگان گروه‌های کارگری با وزیر کار در حال برگزاری است که بررسی میزان افزایش دستمزد سال ۹۷ بیش از ۱۳ میلیون کارگر ایرانی به عنوان دستور جلسه تعیین شده است.

وزیر کار سعی دارد تا نظرات این دو گروه را به یکدیگر نزدیک کند چراکه کارفرمایان از یک سو رکود صنایع و لزوم پذیرش برخی از بندهای سبد معیشت توسط دولت را مورد تاکید قرار می دهند.

بر اساس این گزارش تا ساعتی دیگر نیز نشست کارفرمایان با علی ربیعی با دستور کار مزد ۹۷ آغاز خواهد شد و وزیر کار در صدد افزایش تعامل میان گروه‌های کارگری و کارفرمایی خواهد بود تا نظرات این دو گروه را به یکدیگر نزدیک کند.

یکی از عواملی که موجب شد تعیین دستمزد سال ۹۷ کارگران تا این لحظه به طول انجامد، اختلافات میان گروه‌های کارگری و کارفرمایی است؛ چرا که دولت کارفرما و کارگر هر کدام درباره سبد معیشت نظرهای متفاوتی ارائه کرده بودند.

نمایندگان کارگری در نشست صبح امروز با وزیر کار پیشنهاد دادند که روی رقم قدرت خرید از دست رفته ۱۸۹ تومانی معیشت کارگری، پیشنهاد مطرح شده نمایندگان کارگری برای جبران و علاوه بر آن برای رسیدن به قدرت خرید واقعی آنان توافق صورت پذیرد.

امسال ۱۸۹ هزار تومان از قدرت خرید کارگری کاسته شده است و رقم تهیه سبد معیشت کارگری به ۲ میلیون و ۶۶۹ هزار تومان رسیده است.

با این حساب اگر قدرت خرید از دست رفته کارگری در سال ۹۶ در حداقل مزد سال ۹۷ در نظر گرفته شود باید حداقل ۱۹ درصد افزایش داشته باشد.
بنابراین گزارش، با افزایش ۱۹ درصدی، حداقل دستمزد کارگری در سال ۹۷ باید رقمی نزدیک به یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان برسد.

Print Friendly, PDF & Email
نرم‌افزار جامع مالی و اداری ویژن

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. با سلام به نظر بنده دریافتی های مدیران و کارکنان رده پایین اصلا سنخیتی با هم ندارد در رده اول باید همسان سازی حقوق صورت گیرد و در قرارداد های کاری کارکنان همیشه بندی برای اضافه کردن درصدی به حقوق کارکنان در سال نسبت به رشد تورم صورت گیرد یا به شرکتهای کارفرما سه بار در سال نسبت به اختصاص سبد کالا به کارکنان ابلاغ گردد قدرت خرید کارکنان بیشتر از ۱۸۹ هزار تومان کاهش داشته است به دلیل اینکه نرخ رشد تورم در سال خیلی بیشتر از حقوق های تصویبی در پایان هر سال میباشد و این کاملا مشهود است

    1. با سلام
      الان پایه حقوقی که کارگران و حقوق پایه وزارت کار ۹۳۰تومان میباشد
      نه بیشتر از این مبلغ که ۷۷هزار تومان کسر میشود بابت حق بیمه .این مقدار حقوق که به یک کارگر میدهند واقعا کم و قابل خرج و مخارج نمیباشد لطفا حقوق پایه رو تا ۱۳۰۰یا ۱۵۰۰تومان تغییر دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *