رسیدگی به مالیات اجاره املاک

از سال 91 الی 95 تا پایان بهمن ماه سال 1396

در اجرای تبصره ۴ ماده ۱۸۷ قانون مالیاتهای مستقیم و به منظور تسهیل و تسریع فرآیند صدور گواهی مربوط و تکریم ارباب رجوع، سازمان امور مالیاتی کشور در نظر دارد که تا پایان سال ساری نسبت به برون سپاری فرآیند اخذ مالیات نقل و انتقال املاک موضوع ماده ۵۹ قانون مالیات‌های مستقیم و صدور نی گواهی مربوط، از طریق دفاتر اسناد رسمی اقدام نماید.

در این راستا به منظور فراهم نمودن شرایط برون‌سپاری فرآیند مذکور، مقرر می‌دارد ادارات کل امور مالیاتی کشور، نسبت به انجام موارد ذیل، اقدامات لازم را به عمل آوردند:

  1. تا پایان بهمن ماه سال جاری نسبت به رسیدگی و قطعیت تمامی پرونده‌های مربوط به درآمد اجاره املاک (اعم از املاک مسکونی،اداری و تجاری) از سال ۱۳۹۱ لغایت سال ۱۳۹۵ اقدام و گزارش پیشرفت کار را بطور ماهیانه به معاونت مالیات‌های مستقیم ارسال نمایند.
  2. در این راستا سامانه مربوط به اطلاعات بدهکاران املاک توسط معاونت مالیاتهای مستقیم با همکاری مرکز فناوری اطالاعات و ارتباطات با هدف اتصال سامانه‌های سازمان امور مالیاتی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، تا پایان دی‌ماه سال جاری راه‌اندازی خواهد شد.
  3. مقتضی است اطلاعات مربوط به تمامی املاک داری کاربری اداری و تجاری و املاک مسکونی که به اجاره واگذار شده‌اند در سامانه فوق‌الذکر وارد شود. به علاوه در صورتی که بر مبنای رسیدگی و اقدامات مربوط به بند (۱) فوق‌الذکر، ملک داری بدهی اجاره املاک باشد، مبلغ بدهی(در هر مرحله از تشخیص یا قطعیت) نیز می‌باید در سامانه ثبت شود.
  4. درمورد املاکی که در راستای ماده ۶ آیین‌نامه اجرایی قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی مورد نقل و انتقال قرار گرفته‌اند، مالیات نقل و انتقال املاک بدون در نظر گرفتن مرور زمان محاسبه و در سامانه ثبت شود. به علاوه بدهی مربوط به مالیات درآمد شغلی، اجاره و حق واگذاری محل که تا تاریخ ثبت سند، مطالبه و وصول نشده باشد، باید با درنظر گرفتن مرور زمان مالیاتی مورد رسیدگی قرار گرفته و بدهی مالیاتی مربوط در سامانه فوق الذکر ثبت شود.

درصورتی که بدهی‌های فوق الذکر در سامانه موصوف ثبت نگردد و ملک مورد نظر در دفاتر اسناد رسمی مورد نقل و انتقال قرار گیرد، مسئولیت امر، تحت هر شرایطی متوجه ماموران مالیاتی از سطح کارشناس ارشد مالیاتی تا رئیس امور مالیاتی مربوط خواهد بود.

سید کامل تقوی‌نژاد

 

Print Friendly, PDF & Email
نرم‌افزار جامع مالی و اداری ویژن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *