سامانه صورت معاملات (۱۶۹ مکرر) و گزارش خرید و فروش الکترونیکی

169

سامانه ارسال صورت معاملات (۱۶۹ مکرر) و گزارش خرید و فروش الکترونیکی

تمدید مهلت ارسال معاملات فصلی بهار،تابستان،پاییز ۹۶

ضوابط ارائه صورت معاملات فصلی از ابتدای سال ۹۶

این سامانه در راستای ارائه خدمات الکترونیکی دستورالعمل اجرایی موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم ایجاد گردیده و توسط آن، مودیان مالیاتی می‌توانند نسبت به ثبت و ارسال اطلاعات خرید و فروش و همچنین پرداخت بابت قراردادها اقدام نمایند. همچنین از طریق این سیستم می‌توان نسبت به ثبت و ارسال اطلاعات مودیانی که از ارائه شناسه ملی (برای اشخاص حقوقی) و کد ملی (برای اشخاص حقیقی) به فروشنده در زمان خرید کالاها و خدمات امتناع ورزیده‌اند، نیز اقدام نمود.
دوره ارسال اطلاعات برای خرید و فروش و پرداخت قراردادها سه ماهه بوده و می‌بایست تا سی روز (۳۰ روز) پس از پایان هر فصل نسبت به ارسال آن اقدام نمود. در مواردی که خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری کند چنانچه فروشنده مشخصات خریدار و موضوع مورد معامله را ظرف مهلت یک ماه از زمان انجام معامله در فرم “فهرست امتناع” به اداره امور مالیاتی اعلام نمایند مشمول جریمه از این بابت نخواهند بود.

دو روش برای ثبت و ارسال اطلاعات معاملات در سامانه پیش بینی شده است.
۱- روش برخط (Online): این روش برای آن دسته از مودیانی می‌باشد که در سامانه الکترونیکی ثبت نام مودیان ، حداقل مرحله پیش ثبت نام و اعتبار سنجی مربوطه را پشت سر گذاشته و کد کاربری و کلمه عبور مرحله دوم را از طریق پاک‌های پستی مخصوص مربوطه دریافت نموده‌اند. برای این دسته از مودیان گرامی با ورود به سامانه، امکان ثبت هر یک از فرم‌های زیر بر حسب نوع اطلاعات فراهم می‌باشد.
– ثبت گزارش خرید
– ثبت گزارش فروش
– ثبت اطلاعات پرداخت قراردادها
– ثبت گزارش امتناع
پس از تکمیل اطلاعات هر فرم با استفاده از ثبت نهایی، اطلاعات در سیستم ثبت و امکان هیچ‌گونه تغییر یا ورود مجدد نیست.

ورود به سامانه آنلاین (Online) ارسال الکترونیکی صورت معاملات

 ———————————————————————————————————————-

۲- روش غیر برخط (Offline): مودیانی که از سیستم‌های رایانه ای خرید و فروش استفاده می‌نمایند، می‌توانند در سامانه اینترنتی سازمان امور مالیاتی قالب مورد نظر این سازمان را با هماهنگی متخصصین مربوطه به ویژه تولید کنندگان این گونه نرم افزارها به طور مستقیم از سیستم کامپیوتری خود دریافت و در قالب مذکور وارد (Import) نمایند، و با استفاده از نرم افزار کنترلی و ارسال اطلاعات با اتصال به شبکه اینترنت مبادرت به ارسال اطلاعات به طور یکجا نموده و رسید دریافت نمایند.

 

soft169

“قابل توجه مودیان گرامی مشمول ارائه صورت معاملات فصلی” نسخه ی جدید سامانه صورت معاملات فصلی(بر خط و غیر بر خط) با قابلیت ثبت اطلاعات مربوط به سال ۱۳۹۶ عملیاتی گردیده است. مهلت ارائه اولین صورت معاملات مربوط به فصل بهار، مطابق ساختارهای جدید تا تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۱۵ می باشد. ساختار اطلاعاتی جداول روی سامانه صورت معاملات فصلی به نشانی TTMS.TAX.GOV.IR قرار داده شده است. همچنین جهت اطلاعات تکمیلی تر در خصوص تغییرات، به بخش پرسش و پاسخ های متدوال سامانه صورت معاملات فصلی مراجعه فرمایید.

اسناد قابل دانلود:

Exe Fileدریافت نرم افزار غیر بر خط نسخه ۴.۱.۰.۸ سال ۱۳۹۶ (به روز رسانی ۱۳۹۶/۰۳/۱۶)
Adobe PDF Fileبخشنامه موارد عدم شمول دستورالعمل اجرائی ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم
Adobe PDF Fileدانلود سوالات متداول سامانه صورت معاملات فصلی
RAR Fileدانلود فیلم آموزشی نرم افزار غیر برخط صورت معاملات فصلی
RAR Fileدانلود فیلم آموزشی نرم افزار برخط صورت معاملات فصلی

Print Friendly, PDF & Email

Related Articles

10 thoughts on “سامانه صورت معاملات (۱۶۹ مکرر) و گزارش خرید و فروش الکترونیکی”

 1. با سلام
  می خواستم بدونم سیستم رایانه ای خرید و فروش چیست؟
  ما تا پایان سال ۹۵ از سیستم offline استفاده میکردیم و نام کاربری و کلمه عبور هم داریم از سال ۹۶ باید از سیستم online استفاده کنیم یا میتونیم مانند گذشته از offline استفاده کنیم؟
  در گزارش خرید نوع فروشنده باید انتخاب شود بین مشمولین مالیات (ماده ۸۱ ) و غیر مشمولین. خوب ما بعنوان خریدار از کجا بدونیم مشمول هستند یانه؟
  همچنین در گزارش فروش ، فروش کلی که به یک خریدار انجام دادیم در ۳ ماه را میتوانیم یکجا بیاوریم یا باید دونه دونه فاکتورها را جداگانه وارد کنیم؟

 2. سلام
  ایا قراداد های فروش که در نهایت فاکتور می گردد بایستی در سامانه بارگزاری شود یا همان فاکتور فروش کافی است
  در صورت بارگزاری آیا منجر به ارایه گزارش تکرای نمی گردد

 3. سلام برای قبوض خدماتی باید چکار کرد؟ یا برای هزینه های پستی که هر کدوم حدود هشت الی ۱۰ هزار تومن هستن. یا مثلا هزینه هایی مثل ناهار که فاکتور با ارزش افزوده دارند؟ مبلغ هر کدوم بسیار ناچیزه اما چطور باید رد بشند؟

 4. باسلام من برای اولین بار میخواهم گزارش فصلی به روش بر خط ارئه دهم منتهی چند تا سوال داروم اول اینکه منظور از معاملات کمتر از ده درصد حد نصاب چیست دوم رابطه بین گزارش خرید فروش و امتناع چیست آیا اعدادی که لحاظ میشود در گزارشات باید ارتباطی باهم داشته باشند.

 5. با سلا م در مورد ناظران حقوقی ک ک فعالیت انها مربوط به کارهای ساختمانی است و درآمد آنها از طریق نظام مهندسی واریزی می شود برای ارسال گزارشات فصلی فروش در قسمت خریدار کد اقتصادی نظام مهندسی باید ثبت گردد یا کد ملی مالک ؟؟؟ با تشکر از شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *