کارفرماها و دغدغه‌ی مزد کارگران

از نگاه یک مقام مسئول کارگری کارفرمایانی که دغدغه دستمزد نیروی کار خود را دارند و از افزایش مزد کارگر نگرانند در اداره بنگاه‌های خود ناموفق هستند. هادی ابوی در گفت‌وگویی بر لزوم تعیین مزد شایسته برای کارگران تاکید کرد و گفت: با توجه به دائمی شدن کمیته دستمزد در شوری عالی کار انتظار داریم نمایندگان کارگری و کارفرمایی شرایط زندگی کارگران و واقعیتهای روز جامعه را ببینند و براساس تحقیقات میدانی و بررسی‌های علمی رقم مزد کارگران را تعیین کنند.

وی گفت: حُسن کمیته دستمزد این است که به طور کارشناسی ابعاد مزد را بررسی می‌کند در حالی که در شورای عالی کار بیشتر مباحث مربوط به رای گیری و نظرخواهی نهایی مطرح است.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با بیان اینکه دستمزد نیروی کار باید به خط فقر و تورم نزدیک باشد، افزود: کارفرمایانی که هنگام تصویب رقم مزد از تعدیل و اخراج نیروی کار سخن می‌گویند اقلیت محدودی هستند که مدیریت درستی بر بنگاههای خود ندارند.

وی ادامه داد: این دسته کارفرمایان کار تولیدی راه اندازی می‌کنند ولی به فکر دستمزد نیروی کار نیستند به همین دلیل بنگاه را دچار مشکلات عدیده می‌کنند ولی در مقابل عده دیگری از کارفرمایان دغدغه مزد کارگر را ندارند، چون حساب و کتابشان دقیق است و آینده نگرند و حقوق کارگر را هم در کنار هزینه‌های آب و برق به طور جداگانه محاسبه می‌کنند.

ابوی تصریح کرد: درست است که دستمزد کارگران چند سالی است بیش از نرخ تورم تعیین می‌شود ولی تورم سه ماهه اول سال به قدری است که همان درصدی که اضافه شده جبران هزینه‌های زندگی خانوارهای کارگری را نمی‌کند.

این مقام مسئول کارگری با اشاره به ماده ۴۱ قانون کار خاطرنشان کرد: در این ماده علاوه بر نرخ تورم به سبد معیشت کارگر هم اشاره شده تا رقم سبد هزینه‌های زندگی کارگران متناسب با نرخ تورم افزایش یابد.

Print Friendly, PDF & Email
نرم‌افزار جامع مالی و اداری ویژن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *