نگاهی به رشد دستمزدها در سراسر جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی

در آغاز سال ۲۰۱۸ بسیاری از نشریات در شماره‌های جدید خود، پیش‌بینی‌هایی از سال جدید منتشر کرده‌اند. در این میان نشریه اکونومیست برای سال ۲۰۱۸ نوید رشد اقتصادی قابل ‌قبولی را داده است. طبق گزارش این نشریه ۱۰سال پس از بحران مالی ۲۰۰۸ سال ۲۰۱۸ می‌تواند آغاز بهبود واقعی اقتصاد باشد.به گزارش اخبار حسابداری ایران به نقل از تعادل، در این میان طبق بسیاری از گزارش‌های منتشر شده، رییس‌جمهوری ونزوئلا در آخرین سال ریاست‌جمهوری خود تصمیم گرفته حداقل دستمزد کارگران خود را تا ۴۰درصد افزایش دهد؛ او این تصمیم را در راستای حفاظت کارگران در کارزار اقتصادی می‌داند. این خبر درحالی منتشر شده که در سال ۲۰۱۷میلادی قیمت‌ها در ونزوئلا تقریبا تا ۱۴۰۰درصد افزایش پیدا کرده است. همچنین درحال حاضر ونزوئلا از بحران اقتصادی شدیدی رنج می‌برد و با مشکلاتی ازجمله کمبود مواد غذایی و دارو مواجه است.

براساس داده‌های سازمان همکاری و داده‌های اقتصادی پیش‌بینی شده که در سال ۲۰۱۸ دستمزد در اقتصادهای توسعه‌یافته افزایش قابل‌توجهی پیدا کند. طبق این پیش‌بینی که از طرف کنگره اتحادیه معاملات لندن منتشر شده بسیاری از کشورهای اروپایی با افزایش چشمگیر دستمزد در سال ۲۰۱۸ روبه‌رو خواهند شد. براساس آمار منتشر شده، پیش‌بینی می‌شود که در مجارستان حداقل دستمزدها تا حدود ۵ درصد افزایش پیدا کند. این درحالی است که تا پیش از این دستمزد کارگران در این کشور پایین‌تر از سطح دستمزد در اروپای غربی بود. بر این اساس دولت مجارستان با کارفرمایان جهت افزایش حداقل دستمزد توافقاتی صورت داده است. طبق این گزارش، لتونی دومین کشوری است که پیش‌بینی می‌شود در سال جدید میلادی با افزایش دستمزد کارگران روبه‌رو باشد. طبق آمار منتشر شده، دستمزد کارگران لتونی در سال ۲۰۱۸ تا ۴.۱درصد افزایش خواهد یافت. این درحالی است که پیش از این گفته شده بود که در سال‌های اخیر لتونی با موجی از مهاجرت شهروندان خود به بریتانیا و آلمان مواجه بود؛ مهاجران لتونی برای کار و زندگی بهتر کشور خود را ترک کرده‌اند.

طبق پیش‌بینی کنگره اتحادیه معاملات لندن، لهستان نیز در سال ۲۰۱۸ با افزایش ۳.۸درصدی دستمزدها روبه‌رو خواهد بود که این افزایش دستمزد در اسلوونی حدود ۳.۵درصد و در اسلوواکی حدود ۲.۹درصد اعلام شده است.

براساس تازه‌ترین آمار منتشر شده، افزایش دستمزدها در سال ۲۰۱۸ در کره جنوبی حدود ۱.۹درصد خواهد بود. طبق سایر گزارش‌ها، دولت کره جنوبی پیش‌بینی کرده که بهبود وضع اقتصادی این کشور در سال نو میلادی ادامه یابد ولی نرخ رشد به دلیل کاهش نیروی کار و سرمایه‌گذاری متوسط آهسته‌تر شود. به نظر می‌رسد، کاهش نیروی کار یکی از عوامل افزایش دستمزدها در سال ۲۰۱۸ در این کشور باشد.

طبق پیش‌بینی‌های صورت‌ گرفته، افزایش حداقل دستمزد کارگران در ایسلند حدود ۱.۵درصد در سال ۲۰۱۸ خواهد بود که این افزایش در امریکا ۱.۲درصد و در کانادا یک درصد خواهد بود. آلمان، فرانسه و ژاپن نیز در سال ۲۰۱۸ با افزایش دستمزدی کمتر از یک درصد روبه‌رو خواهند بود. براساس آمار منتشر شده از افزایش دستمزد کارگران در کشورهای توسعه‌یافته حداقل دستمزد در سوییس در سال ۲۰۱۸ تغییر نخواهد کرد و اسپانیا، ایتالیا و بریتانیا نیز با کاهش دستمزد در سال ۲۰۱۸ روبه‌رو خواهند بود. طبق این آمار حداقل دستمزد در سال نو میلادی در اسپانیا حدود ۰.۱درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۷ کاهش خواهد یافت که این کاهش در ایتالیا به ۰.۶درصد می‌رسد. این درحالی است که کمیسیون امور مالی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که اقتصاد ایتالیا در سال ۲۰۱۷ پایین‌ترین رشد اقتصادی را در میان ۲۸کشور عضو این اتحادیه به خود اختصاص داده است.

در این گزارش در میان کشورهایی با اقتصاد توسعه‌یافته، بریتانیا در سال ۲۰۱۸ بیشترین میزان کاهش دستمزد کارگران را خواهد داشت. پیش از این نیز گفته شده بود که حتی اگر نیروی کار خارجی حاضر در بریتانیا به دلیل کاهش شمار مهاجران کم‌ شود، خروج این کشور از اتحادیه اروپا ممکن است، درآمد کارگران کم‌درآمد بریتانیایی را کاهش دهد. از طرفی پیش از نیز بسیاری از کارشناسان اقتصادی درباره کاهش شدید رشد اقتصادی این کشور بعد از برگزیت هشدار داده بودند.

Print Friendly, PDF & Email
نرم‌افزار جامع مالی و اداری ویژن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *